Вища кваліфікаційна комісія суддів України у пленарному складі:
головуючого – Олега КОЛІУША,
членів Комісії: Михайла БОГОНОСА, Віталія ГАЦЕЛЮКА, Ярослава ДУХА, Романа КИДИСЮКА, Надії КОБЕЦЬКОЇ, Ігоря КУШНІРА, Володимира ЛУГАНСЬКОГО, Руслана МЕЛЬНИКА, Олексія ОМЕЛЬЯНА, Романа САБОДАША (доповідач), Сергія ЧУМАКА, Галини ШЕВЧУК,
розглянувши питання про перегляд рішення Вищої кваліфікаційної комісії суддів України від 20 лютого 2026 року № 78/вс-26 про відмову Єрко Ірині Миколаївні в допуску до проходження кваліфікаційного оцінювання та участі в конкурсі на зайняття вакантних посад суддів у Спеціалізованому окружному адміністративному суді, оголошеному рішенням Вищої кваліфікаційної комісії суддів України від 29 жовтня 2025 року № 193/зп-25,
встановила:
Рішенням Вищої кваліфікаційної комісії суддів України від 29 жовтня 2025 року № 193/зп-25 оголошено конкурс на зайняття вакантних посад суддів у Спеціалізованому окружному адміністративному суді (далі – Конкурс) та затверджено умови його проведення (далі – Умови).
У визначений в Умовах строк до Комісії звернулась Єрко І.М. із заявою про допуск до участі в Конкурсі та про проведення стосовно неї кваліфікаційного оцінювання для підтвердження здатності здійснювати правосуддя у відповідному суді.
Комісією у складі колегії перевірено подані Єрко І.М. документи щодо відповідності їх переліку, визначеному Умовами, дотримання вимог до їх оформлення, а також відповідності кандидатки вимогам, встановленим статтями 69, 79-3, пунктом 85 розділу ХІІ Закону України «Про судоустрій і статус суддів» від 02 червня 2016 року № 1402-VIII (далі – Закон № 1402-VIII).
За результатами розгляду таких документів рішенням Комісії у складі колегії від 20 лютого 2026 року № 78/вс-26 відмовлено Єрко І.М. в допуску до участі в Конкурсі (далі – Рішення).
Рішення мотивовано тим, що у Єрко І.М. відсутній стаж професійної діяльності у сфері права на посадах державної служби категорії «Б» в органах державної влади, повноваження яких поширюються на всю територію України, щонайменше сім років, що є підставою для відмови в допуску до проходження кваліфікаційного оцінювання та участі в конкурсі на посаду судді Спеціалізованого окружного адміністративного суду.
Такий висновок обґрунтовано тим, що до категорії «Б» належать посади державної служби, які за своїм змістом є посадами середнього рівня управління, визначальною ознакою якою є не лише формальна належність до державної служби, а насамперед наявність управлінських (організаційно-розпорядчих) повноважень. Водночас посада помічника судді Вищого адміністративного суду України за своїм правовим статусом та функціональним наповненням не передбачала здійснення таких управлінських повноважень. Присвоєння ж рангів державного службовця (5, 6 ранг) саме по собі не свідчить про виконання управлінських функцій, оскільки ранг державної служби не трансформує функціональний зміст посади та не наділяє кожного державного службовця 5 чи 6 рангу управлінськими (організаційно-розпорядчими) повноваженнями, що притаманні особам, указаним у частині другій статті 6 Закону України від 10 грудня 2015 року № 889-VІІІ «Про державну службу» (далі – Закон № 889-VІІІ).
До Комісії 20 лютого 2026 року надійшла заява Єрко І.М. про перегляд Рішення.
Заяву про перегляд рішення мотивовано тим, що відповідно до Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року № 3723-XII, який втратив чинність 01 травня 2016 року (далі – Закон № 3723-XII), та чинного на той час розпорядження Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2003 року № 88-р «Про віднесення посад працівників апарату судів загальної юрисдикції до відповідних категорій посад державних службовців», посада помічника судді Вищого адміністративного суду України була віднесена до третьої категорії посад державної служби. Відповідно до нового Закону № 889-VІІІ, який набув чинності 01 травня 2016 року, посада помічника судді виключена з кола посад державної служби й віднесена до посад патронатної служби в державних органах, а керівні посади державної служби віднесено до посад державної служби категорії «Б». Кандидат також зауважила, що присвоєні 5, 6 ранги державного службовця є підтвердженням зайняття посади вищої категорії посад державної служби. За таких обставин вважає, що набутий стаж роботи на посаді помічника судді Вищого адміністративного суду України у період з 01 вересня 2005 року до 30 квітня 2016 року (до дня втрати чинності Законом № 3723-XII) є стажем роботи на посаді державної служби категорії «Б» в органі державної влади, повноваження якого поширюються на всю територію України.
З урахуванням викладеного Єрко І.М. вважає, що Рішення є необґрунтованим та просить його переглянути і прийняти нове, яким допустити її до участі у Конкурсі.
Єрко І.М. належним чином повідомлено про дату, час і місце проведення засідання Комісії, у засідання вона не прибула.
Згідно з частиною п’ятою статті 92 Закону № 1402-VIII порядок роботи Вищої кваліфікаційної комісії суддів України визначається Законом. Процедурні питання діяльності Комісії відповідно до Закону визначаються Регламентом Вищої кваліфікаційної комісії суддів України.
Абзацом другим частини четвертої статті 101 Закону № 1402-VIII передбачено, що Вища кваліфікаційна комісія суддів України може переглядати рішення, прийняті палатою чи колегією, щодо допуску до конкурсу або добору.
Пунктом 58.15 Регламенту Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, затвердженого рішенням Вищої кваліфікаційної комісії суддів України від 13 жовтня 2016 року № 81/зп-16 (у редакції рішення Комісії від 19 жовтня 2023 року № 119/зп-23 (зі змінами), встановлено, що Комісія у пленарному складі переглядає рішення, прийняте палатою чи колегією, щодо допуску до конкурсу або добору.
Згідно з частиною третьою статті 79-3 Закону № 1402-VIII з метою допуску до проходження кваліфікаційного оцінювання для участі у конкурсі на зайняття вакантної посади судді вищого спеціалізованого суду кандидат на посаду судді подає до Комісії:
1) письмову заяву про участь у конкурсі та про проведення кваліфікаційного оцінювання;
2) документи, визначені пунктами 2–13 частини першої статті 72 Закону;
3) документи, що підтверджують дотримання однієї з вимог, визначених частиною першою статті 28, частиною першою чи другою статті 33, частиною першою статті 38 Закону відповідно.
Спеціальні вимоги до кандидата на посаду судді Спеціалізованого окружного адміністративного суду визначено пунктом 85 розділу ХІІ Закону № 1402-VIII, відповідно до якого в конкурсі на зайняття вакантної посади судді Спеціалізованого окружного адміністративного суду може брати участь особа, яка відповідає вимогам до кандидатів на посаду судді, за результатами кваліфікаційного оцінювання підтвердила здатність здійснювати правосуддя у Спеціалізованому окружному адміністративному суді, а також відповідає одній із таких вимог:
1) має стаж роботи на посаді судді не менше п’яти років;
2) має стаж професійної діяльності у сфері права на посадах державної служби категорії «А», «Б» в органах державної влади, повноваження яких поширюються на всю територію України, щонайменше сім років;
3) має досвід професійної діяльності адвоката, у тому числі щодо здійснення представництва в публічно-правових спорах в адміністративних судах щонайменше сім років;
4) має науковий ступінь у сфері права та стаж наукової роботи у сфері права щонайменше сім років;
5) має сукупний стаж (досвід) роботи (професійної діяльності) відповідно до вимог, визначених підпунктами 1–4 цього пункту, щонайменше сім років.
Пунктом 1 частини четвертої статті 79-3 Закону № 1402-VIII передбачено, що Комісія на підставі поданих документів встановлює відповідність особи вимогам до кандидата на посаду судді вищого спеціалізованого суду та формує його досьє.
Відповідно до пункту 7 Умов до участі в Конкурсі допускаються особи, які:
1) у порядку та строки, визначені Комісією, подали всі необхідні документи;
2) на день подання документів відповідають вимогам, встановленим статтями 69, 79-3, пунктом 85 розділу ХІІ Закону.
Як зазначалося вище, Комісія ухвалила Рішення про відмову в допуску до участі в Конкурсі, про перегляд якого подано заяву, з огляду на те, що стаж роботи на посаді помічника судді Вищого адміністративного суду України не є стажем професійної діяльності у сфері права на посадах державної служби категорії «Б» в органах державної влади, повноваження яких поширюються на всю територію України.
Комісія у пленарному складі відзначає, що статус державних службовців, які працюють в державних органах та їх апараті, до 01 травня 2016 року визначав Закон № 3723-XII. Цей закон класифікував посади державної служби та державних службовців за сімома категоріями та п’ятнадцятьма рангами.
Зокрема, була визначена така категорія посад державних службовців:
третя категорія – посади заступників керівників структурних підрозділів, завідувачів секторів, головних спеціалістів, експертів, консультантів Адміністрації Президента України, Апарату Верховної Ради України і Секретаріату Кабінету Міністрів України, заступників Постійного Представника Президента України в Автономній Республіці Крим, заступників голів обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій, а також голів районних, районних у містах Києві та Севастополі державних адміністрацій, начальників управлінь, самостійних відділів у складі міністерств та інших центральних органів виконавчої влади, державних колегіальних органів, інші прирівняні до них посади (абзац четвертий частини другої статті 25 Закону № 3723-XII).
Віднесення існуючих посад державних службовців, не перелічених у цій статті, а також віднесення до відповідної категорії нових посад державних службовців проводиться Кабінетом Міністрів України за погодженням з відповідним державним органом (частина друга статті 25 Закону № 3723-XII).
Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2003 року № 88-р «Про віднесення посад працівників апарату судів загальної юрисдикції до відповідних категорій посад державних службовців», яке втратило чинність 22 липня 2016 року, посади працівників апаратів судів загальної юрисдикції віднесено до такої категорії посад державних службовців:
третя категорія:
б) посади помічника голови, помічника заступника голови, помічників суддів вищих спеціалізованих судів України; посади заступників начальників управлінь, самостійних відділів та інших самостійних структурних підрозділів, начальників відділів у складі управлінь, завідуючих секторами, наукових консультантів, головних консультантів, головних спеціалістів, старших консультантів, головного бухгалтера вищих спеціалізованих судів.
Отже, посада помічника судді вищого спеціалізованого суду України відносилася до третьої категорії посад державної служби.
Державним службовцям, які займають посади, віднесені до третьої категорії, може бути присвоєно 7, 6 і 5 ранг (абзац третій частини першої статті 26 Закону № 3723-XII).
10 грудня 2015 року прийнято новий Закон № 889-VІІІ (набрав чинності 01 травня 2016 року) та одночасно з цим Закон № 3723-XII був визнаний таким, що втратив чинність.
Посада помічника судді виключена з кола посад державної служби й віднесена до посад патронатної служби в державних органах.
Державним службовцям, які займають посади державної служби категорії «Б», присвоюються 3, 4, 5, 6 ранги (абзац третій частини третьої статті 39 Закону № 889-VІІІ).
Закон № 3723-XII, так само і Закон № 889-VIII, прямо пов’язують категорію посади та ранг державного службовця. Це підтверджує, що у правовій системі ранг є не «нейтральною відзнакою», а юридичним індикатором рівня посади, відповідальності та статусу державного службовця у системі державної служби.
Також слід зазначити, що Закон № 1402-VIII в частині вимоги до кандидата на посаду судді Спеціалізованого окружного адміністративного суду не формулює «управлінські повноваження» як самостійну умову доступу до Конкурсу.
Отже, оцінивши набутий стаж з урахуванням рангу державного службовця, характер правової роботи, рівень органу державної влади та релевантність досвіду в контексті юрисдикції спеціалізованих адміністративних судів, Комісія дійшла висновку про наявність у Єрко І.М. стажу професійної діяльності у сфері права на посадах державної служби категорії «Б» в органах державної влади, повноваження яких поширюються на всю територію України, щонайменше сім років, що є підставою для задоволення заяви про перегляд Рішення та допуску її до проходження кваліфікаційного оцінювання та участі в Конкурсі.
Керуючись статтями 69–73, 93, 101 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», Вища кваліфікаційна комісія суддів України дев’ятьма голосами «ЗА» та чотирма голосами «ПРОТИ»
вирішила:
1. Заяву про перегляд рішення Вищої кваліфікаційної комісії суддів України від 20 лютого 2026 року № 78/вс-26 про відмову Єрко Ірині Миколаївні в допуску до проходження кваліфікаційного оцінювання та участі в конкурсі на зайняття вакантних посад суддів у Спеціалізованому окружному адміністративному суді, оголошеному рішенням Вищої кваліфікаційної комісії суддів України від 29 жовтня 2025 року № 193/зп-25, задовольнити.
2. Допустити Єрко Ірину Миколаївну до проходження кваліфікаційного оцінювання та участі в конкурсі на зайняття вакантних посад суддів у Спеціалізованому окружному адміністративному суді, оголошеному рішенням Вищої кваліфікаційної комісії суддів України від 29 жовтня 2025 року № 193/зп-25.
Головуючий Олег КОЛІУШ (ЗА)
Члени Комісії: Михайло БОГОНІС (ЗА)
Віталій ГАЦЕЛЮК (ПРОТИ)
Ярослав ДУХ (ЗА)
Роман КИДИСЮК (ПРОТИ)
Надія КОБЕЦЬКА (ЗА)
Ігор КУШНІР (ПРОТИ)
Володимир ЛУГАНСЬКИЙ (ЗА)
Руслан МЕЛЬНИК (ЗА)
Олексій ОМЕЛЬЯН (ЗА)
Роман САБОДАШ (ЗА)
Сергій ЧУМАК (ПРОТИ)
Галина ШЕВЧУК (ЗА)